Tarafgir Sayılar

Bir haber kanalının televizyonla eş zamanlı sürdürülen radyo yayınında duydum bu kitabı. Tavsiye eden kimdi, bilmiyorum. Mutlaka okuyun filan denildi. Sayılarla ilgili her türlü kitap ilgimi çekiyor zaten. Hemen sipariş verdim.

Tarafgir Sayılar‘ı Alef Yayınevi, Ocak 2022’de basmış. Hollanda’da ekonomi muhabiri olan Sanne Blauw yazmış. Çiçek Öztek çevirmiş. Çok sevilmiş ki kitabın ilk sayfalarında birçok övgü dolu söz edilmiş. Alt başlık olarak “Sayılar bizi doğru yanlış nasıl yönlendirir” koymuşlar.

Yeni başladım bu kitaba ama çok beğendim. Ben de tavsiye ederim.

Kitap Donald Trump ile başlıyor. Ve başkanın danışmanı Kellyanne Conway’in Trump’ı savunmak için “Başkanın söylediği yalan değil, sadece ‘alternatif olgu’” sözü ile nasıl bir çağda yaşadığımızı görmek için önsöz’ü hemen okumalısınız.

Kitabın orjinal kapağı bence bir harika. Yayınevi orjinal kapağı neden tercih etmemiş, bilinmez!

Sayılara Aldatılmak

Sayılarla aldatılmayı hiç sevmiyorum.

Mesela tatlı dil ile aldatılınca büyük olasılıkla çok sinirlenmem. Zekice bir aldatmaca varsa, aldanan ben olsam da alkışlayabilirim. Düz yalanla aldatılmaya çok alıştım. Uzun zaman oldu kızmayı bırakalı.

Ama sayılarla aldatılıyorsam zekama hakaret ediliyor düşünüyorum. Küçük bir yalan bile olsa yalana kuyruk takmak gibi geliyor. Çok sinirleniyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: